Napisali o nas
Trochę historii
Informacje turystyczne
Galeria fotografii
 
 deutsche version

 
Rowerem leśnymi ścieżkami
Położenie wsi nad jeziorem Pluszne, najpiękniejszym jeziorem Pojezierza Olsztyńskiego, w sercu ogromnego kompleksu leśnego, z Rezerwatem "Las warmiński", stwarza doskonałe warunki dla wycieczek rowerowych. W "spadku" po Łańskich Ośrodkach Rządowych, spora część duktów leśnych jest bowiem wyasfaltowana, a pozostałe są w bardzo dobrym stanie. Szczególnie polecamy całodzienne wyprawy dookoła Jeziora Łańskiego (40km) i Plusznego (32 km). Po drodze spotkać można osobliwości natury w postaci uroczysk i dorodnych drzew oraz niespotykanie pięknych pejzaży. Nabyć mapy z naniesionymi trasami rowerowymi oznaczonymi w terenie, a także wypożyczyć rowery można w "Złotym Strugu".

Udanym ślizgiem poprzez szkwały
Pluszne jest najdogodniejszym jeziorem Pojezierza Olsztyńskiego do uprawiania windsurfingu, ponieważ posiada wiele łatwych dojść do wody, a warunki wiatrowe na akwenach zapewniają bardzo dobre nawiewy z różnych kierunków. Jest to raj nawet dla początkujących ze względu na rozległe płycizny wzdłuż brzegów dochodzące nawet do 100 m. Dla średnio zaawansowanych proponujemy naukę "startu plażowego". Pluszne jest długo skute lodem. Umożliwia to uprawianie windsurfingu lodowego oraz latanie na bojerach.

Taaka ryba i borowik rekordzista
"Raj dla wędkarzy", "wędkowanie latem i wędkarstwo podlodowe", "okonie, szczupaki, płocie, leszcze i węgorze same idą na haczyk" - oto tylko niektóre wypowiedzi wędkarzy, którzy od lat przyjeżdżają nad Pluszne latem i zimą. Wymaganą kartę wędkarską można kupić na miejscu. Tych, którzy chcieliby zjeść gotowe dania rybne zapraszają małe, sympatyczne punkty gastronomiczne. Wędkarze, żeglarze i turyści - wodniacy mogą wynająć sprzęt pływający (łodzie, kajaki, żaglówki, rowery wodne) w wypożyczalni sprzętu wodnego, gdzie można też zrobić w dwa tygodnie patent żeglarski.

...a gdy jezioro zamarznie...
... macie Mili Goście niepowtarzalną okazję poszusować po całej tafli. Objeżdżając całe jezioro 920 km) napotkacie romantyczne zatoki. Można też wybrać się na wyspę. Wyprawa tam łódką latem zajmuje około 20 min - zimą na łyżwach zaledwie 3 minuty. Niezapomnianym przeżyciem jest widok dna czystego jeziora i "pierzchających" ryb widzianych przez lodową "szybę". Ale zima w Pluskach to także spacery na nartach biegowych po bajkowo ośnieżonych lasach, narty za koniem, kuligi z pochodniami i ogniskiem w lesie.

Kilka przydatnych telefonów
Informacja turystyczna i wypożyczalnia rowerów - "Złoty Strug" 089/51 26 228
Karty wędkarskie - Krzysztof Motus 089/51 26 220
Wypożyczalnia sprzętu wodnego "Kaper" - Jerzy Nasiłowski 0604-121-891
Sklep Spożywczy - Franciszek Wieczorek 089/51 26 337
Punkt Skupu Runa Leśnego - Józefa Hanowska 089/51 26 341
Kościół rzymsko - katolicki ks. Norbert Bujanowski 089/51 26 219
Ochotnicza Straż Pożarna - 998 lub 112
Drużyna ratownictwa Wodnego - 998, 112 lub - Grzegorz Zamora 089/51 26 331
Sołtys wsi Pluski - Jerzy Grzybkowski 089/51 26 145
Urząd Gminy Stawiguda 089/51 26 475

Dodatkowych informacji o Pluskach uzyskacie Państwo na stronach internetowych:


www.orzechowo.w.pl
www.orzechowo.z.pl
www.orzechowo.prv.pl