Napisali o nas
Trochę historii
Informacje turystyczne
Galeria fotografii
 
 deutsche version

 Murem za plażą
 Aby wioska była wioską
 Plaża niezgody
 Wywalczyli plaże
 Wakacje pod żaglami
 W promieniach fali indygo
 Łosiera, czyli pielgrzymka do Orzechowa
 Nad brzegiem jeziora
 Ojczyzna - Polszczyzna

"Gazeta Olsztyńska" 1.04.1998 - Murem za plażą
 
Rada Sołecka i mieszkańcy Plusek nad jeziorem Plusznym protestują przeciwko uchwale rady Gminy Stawiguda, zmieniającej częściowo plan zagospodarowania przestrzennego Plusek. Jeśli władze Gminy nie zmienią stanowiska, mieszkańcy Plusek grożą skierowaniem sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Mieszkańcy Plusek stanęli murem w obronie jedynej w ich wsi plaży. Zgodnie z umową, zawartą 24 lutego tego roku, została ona wydzierżawiona jednej z olsztyńskich firm. Jeszcze w tym roku ma tam powstać molo i punkt gastronomiczny. A w przyszłym hangar na sprzęt pływający i "krąg taneczny pod namiotem", czyli dyskoteka.

Stałym i sezonowym mieszkańcom projekt nie przypadł do gustu. - Już teraz nowy właściciel nie pozwala trzymać na brzegu naszych łódek - skarży się jeden z mieszkańców Plusek. Lidia Kaspruk, która mieszka po sąsiedzku z plażą, zwaną w Pluskach "parkiem", mówi - Trudno będzie znieść hałasy dyskoteki. My żyjemy przecież z letników. A oni chcą spokoju. W ostateczności skierujemy sprawę do naczelnego Sądu Administracyjnego.

Mieszkańcy Plusek zarzucili władzom gminy, że nie uzgodniły z nimi i z radą Sołecką zmiany planu zagospodarowania gminy. - Przecież nikt nie może grzebać w naszych wnętrznościach bez naszej wiedzy - dowodził na wczorajszym zebraniu sołtys wsi Jerzy Grzybkowski.

Jerzy Marcinkiewicz, wójt gminy powiedział nam wczoraj, że weźmie pod uwagę protest mieszkańców, a także, że możliwe jest zerwanie podpisanej już umowy z dzierżawcą. - Ale przypominam państwu, że zależy to od zarządu Gminy - stwierdził Marcinkiewicz.